SMC30J48CA
Part Number:
SMC30J48CA
Description:
TVS DIODE 48VWM 76.6VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
38A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
76.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V