SMC30J18A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMC30J18A
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
103A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V