SMCJ40A-AT/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
SMCJ40A-AT/TR13
Category:
TVS Diodes
Description:
SMCJ, DO-214AB, 40V, 64.5V, AUTO
Manufacturer :
YAGEO
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
23.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V