SMAJ90CA-E3/61
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
SMAJ90CA-E3/61
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V