GSOT12C-HG3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
GSOT12C-HG3-08
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
115pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
312W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)