VCAN33C2-03G-E3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
VCAN33C2-03G-E3-08
Category:
TVS Diodes
Description:
BIDIRECTIONAL DIODE 33V;IR=0.05U
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
2
Capacitance @ Frequency :
6pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Power - Peak Pulse :
120W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-323
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
60V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V (Max)