GSOT15-G3-08
Part Number:
GSOT15-G3-08
Description:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
8A (8/20µs)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
230W
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
16.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V (Max)