VCAN36C2-03GHE3-18
Part Number:
VCAN36C2-03GHE3-18
Description:
BIDIRECTIONAL DIODE 36V;IR=0.05U
Applications :
Automotive
Capacitance @ Frequency :
5.5pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.8A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
120W
Voltage - Breakdown (Min) :
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
66V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V (Max)