SMBJE100AH
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
SMBJE100AH
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC UNI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V