SMBJE40A
Part Number:
SMBJE40A
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Applications :
Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V