STS232240B151
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
STS232240B151
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 24VWM 60VC SOT23
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
2
Capacitance @ Frequency :
15pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
350W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
60V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)