STN161150U332
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
STN161150U332
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 15VWM 30VC DFN1610-2L
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
330pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
55A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0603 (1610 Metric)
Power - Peak Pulse :
2000W (2kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DFN1610-2L
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V (Max)