SMBJ8.5A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
SMBJ8.5A-13-F
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
41.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMB
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V