VESD26C1-02VHG3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
VESD26C1-02VHG3-08
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 26VWM 48VC SOD523
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
17.5pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.1A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Power - Peak Pulse :
100W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-523
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
27.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V (Max)