AMCV-0603-180-C800N-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AMCV-0603-180-C800N-T
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 25V 15A 0603
Manufacturer :
Abracon
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
80 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
15 A
Energy :
0.03J
Features :
Maximum AC Volts :
12.7 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
28 V
Varistor Voltage (Min) :
22 V
Varistor Voltage (Typ) :
25 V