VE13M00131KED
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE13M00131KED
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 205V 2.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
450 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
11J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 13mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
226 V
Varistor Voltage (Min) :
184 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V