VE09P00151KDD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE09P00151KDD
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 240V 1.75KA DISC 9MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
220 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.75 kA
Energy :
21J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V