VE09M00750K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE09M00750K--
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
1.8J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V