VE09M00600K--
Part Number:
VE09M00600K--
Description:
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 9MM
Capacitance @ Frequency :
440 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
1.7J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
80 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V