VE09M00500K--
Part Number:
VE09M00500K--
Description:
VARISTOR 82V 1.2KA DISC 9MM
Capacitance @ Frequency :
530 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
1.6J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Varistor Voltage (Max) :
91 V
Varistor Voltage (Min) :
73 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V