VE09M00131KDR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE09M00131KDR
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
250 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
4J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
226 V
Varistor Voltage (Min) :
184 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V