VE07P00131KDD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE07P00131KDD
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 205V 800A DISC 7MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
90 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
8.5J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
226 V
Varistor Voltage (Min) :
184 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V