VE07M00500K--
Part Number:
VE07M00500K--
Description:
VARISTOR 82V 400A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
0.6J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
91 V
Varistor Voltage (Min) :
73 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V