VE07M00400K--
Part Number:
VE07M00400K--
Description:
VARISTOR 68V 100A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
100 A
Energy :
0.5J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
75 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V