VE13P00301K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE13P00301K
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
180 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3.5 kA
Energy :
85J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 13mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V