VE24P02750K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
VE24P02750K
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 430V 10KA DISC 24MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
310J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 24mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V