CVQ550K20BL1
Part Number:
CVQ550K20BL1
Description:
CVQ 550VRMS 20MM BULK L1
In Stock:
Capacitance @ Frequency :
480 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
560J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
745 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Varistor Voltage (Typ) :
910 V