SV250K23BL1
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SV250K23BL1
Category:
Varistors, MOVs
Description:
SV 250 K 23 B L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1980 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 kA
Energy :
437J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 23mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V