CVQ550K23BL1
Part Number:
CVQ550K23BL1
Description:
CVQ 550VRMS 23MM BULK L1
Capacitance @ Frequency :
800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 kA
Energy :
627J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
745 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 23mm
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Varistor Voltage (Typ) :
910 V