SV420K20BL1
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SV420K20BL1
Category:
Varistors, MOVs
Description:
SV 420VRMS 20MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
680 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
523J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V