CV625K20BL1
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
CV625K20BL1
Category:
Varistors, MOVs
Description:
CV 625 K 20 B L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
565J
Features :
Maximum AC Volts :
625 V
Maximum DC Volts :
825 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.1 kV
Varistor Voltage (Min) :
900 V
Varistor Voltage (Typ) :
1 kV