CVQ250K20BL1
Part Number:
CVQ250K20BL1
Description:
CVQ 250VRMS 20MM BULK L1
Capacitance @ Frequency :
1000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
300J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V