DV50K4032R2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
DV50K4032R2
Category:
Varistors, MOVs
Description:
DV SERIES 50V 4032 PKG SMD VARIS
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
580 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
6.5J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
4032 (10080 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V