DV20K4032R2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
DV20K4032R2
Category:
Varistors, MOVs
Description:
DV SERIES 20V 4032 PKG SMD VARIS
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
2J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
4032 (10080 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
36.3 V
Varistor Voltage (Min) :
29.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V