ZV35K2220T102N
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
ZV35K2220T102N
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 56V 1KA 2220
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
1 kA
Energy :
7.6J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V