V68ZS05P
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V68ZS05P
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 68V 100A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
100 A
Energy :
0.6J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V