ERZ-VA5V560
Part Number:
ERZ-VA5V560
Description:
VARISTOR 56V 250A DISC 5MM
Capacitance @ Frequency :
12200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
1.8J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
62 V
Varistor Voltage (Min) :
50 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V