V07X195E
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V07X195E
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 300V 2.5KA DISC 9MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
190 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
30J
Features :
Maximum AC Volts :
195 V
Maximum DC Volts :
250 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
330 V
Varistor Voltage (Min) :
270 V
Varistor Voltage (Typ) :
300 V