V150LC20AP
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V150LC20AP
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 240V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1600 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
80J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V