V661DA40
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V661DA40
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 1.05KV 40KA ENCASE DISC
In Stock:
1
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
900J
Features :
Maximum AC Volts :
660 V
Maximum DC Volts :
850 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.155 kV
Varistor Voltage (Min) :
945 V
Varistor Voltage (Typ) :
1.05 kV