V151DA40
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V151DA40
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 240V 40KA ENCASED DISC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
8000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
300J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V