TMOV20RP750M
Part Number:
TMOV20RP750M
Description:
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
In Stock:
Capacitance @ Frequency :
175 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
480J
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
970 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm 3-Lead
Varistor Voltage (Max) :
1.32 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.2 kV