TMOV20RP230M
Part Number:
TMOV20RP230M
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
1100 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
160J
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm 3-Lead
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V