V20H320AUTO
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V20H320AUTO
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
750 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
320J
Features :
Maximum AC Volts :
320 V
Maximum DC Volts :
420 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
561 V
Varistor Voltage (Min) :
459 V
Varistor Voltage (Typ) :
510 V