V275LT40BP
Part Number:
V275LT40BP
Description:
VARISTOR 421V 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
900 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
140J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
369 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
453 V
Varistor Voltage (Min) :
389 V
Varistor Voltage (Typ) :
421 V