V250LS2P
Part Number:
V250LS2P
Description:
VARISTOR 410V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
90 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
21J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
330 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
451 V
Varistor Voltage (Min) :
369 V
Varistor Voltage (Typ) :
410 V