V751BA60
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V751BA60
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 1.2KV 70KA ENCASED DISC
In Stock:
1
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
2600J
Features :
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
970 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.32 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.2 kV