V172CA60
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V172CA60
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 2.7KV 70KA DISC 60MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
6000J
Features :
Maximum AC Volts :
1.7 kV
Maximum DC Volts :
2.15 kV
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 60mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
3.03 kV
Varistor Voltage (Min) :
2.5 kV
Varistor Voltage (Typ) :
2.7 kV