V282CA60
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V282CA60
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 4.7KV 70KA DISC 60MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
800 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
70 kA
Energy :
10000J
Features :
Maximum AC Volts :
2.8 kV
Maximum DC Volts :
3.5 kV
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 60mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
5.17 kV
Varistor Voltage (Min) :
4.23 kV
Varistor Voltage (Typ) :
4.7 kV