V251DA40
Part Number:
V251DA40
Description:
VARISTOR 390V 40KA ENCASED DISC
Capacitance @ Frequency :
5000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
370J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
330 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Encased Disc
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V